УКР
УКР
07.06.2013 19:07
Поділитися

Костянтин Стогній: Таємниця другого мавзолею

0

Він підставляв своє горло під гостре лезо цієї людини майже щодня. У часи, коли матері отруювали своїх синів, а сини вбивали батьків заради престолу – дати себе виголити небезпечною бритвою дорогого коштувало. Людині, якій ти дозволяєш виголити свою шию, треба не просто довіряти, йому треба довірятися. Якщо ви, звичайно, розумієте різницю між двома цими дієсловами.

А якщо ти довіряєш своєму цирульникові, то довіряєш йому не тільки збрити щетину зі свого обличчя, а й думки, і розмови, і вчинки. Тільки вороги говорять один одному правду. Друзі та закохані, заплутавшись у павутинні взаємного боргу, брешуть нескінченно. Тільки вороги, ну, може бути, ще голярі, але їх у наш час майже не лишилося.

Того, кого голили, звали Бабур (лев, пантера). Це був індійський правитель, полководець, засновник держави Великих Моголів. У мусульманському світі відомий також як поет і письменник. Той, хто голив, звався Бейбер. У деяких текстах його називають перукарем, але це невірно. Подивіться на портрети Бабура. Він весь час ходив у чалмі, такому перукар потрібен не часто. А ось вірний непідкупний голяр потрібен чоловікові південних коренів практично кожен день.

Швидше за все, Бейбер був старший Бабура. Не виключено, що імперію вони створювали і правили нею разом. Коли голяр помер, а було це в XVI столітті, його рештки Бабур велів помістити в спеціально побудований мавзолей. Ця гробниця Нілу Гумбад, що означає «блакитний купол», добре відома в Делі. Недалеко від блакитного «Нілу Гумбада» стоїть ще один, майже такий же, мавзолей, який був зведений на честь самого Бабура – першого Імператора Моголів.

На другом берегу реки Джамна должно было располагаться здание-близнец мавзолея Тадж-Махал из чёрного мрамора, но оно не было достроено

А знаєте, хто був найголовнішим і лютим ворогом Бабура? Мусульманський воєначальник, який у 1540 році вигнав за індійські кордони Великих Моголів і підпорядкував собі всю Північну Індію. Його звали Шер-Шах (Лев-повелитель). Редьярд Кіплінг, коли писав про Мауглі «Книгу джунглів», назвав цим ім’ям тигра-людожера. Пам’ятайте, у Самуїла Маршака: «Назвемо кішку – кішкою»? Ну, а Кіплінг, значить, назвав тигра – левом. До слова кажучи, коли перекладачі перекладали «Книгу джунглів» на російську мову, то визначили гігантську змію Каа – удавом. Напевно, їм сподобалася гра слів – «удавка» і удав Каа. Біда в тому, що удави в Індії не водяться. А індійський Каа – це пітон. Пітон Каа. Але повернемося до історичного персонажу Шер-Шаха: чим він знаменитий? При ньому вперше почалося карбування індійської рупії. І триває донині. Тобто для індійців він, як для нас Володимир Мономах, при якому в XII столітті вперше почалося уживання давньоруської гривні, як грошової одиниці.

За спиной павильон-навершие на Кутаб-Минар - самый высокий в мире кирпичный минарет (Дели)

А Бабур для мене і всіх, хто народився в СРСР, був певною мірою земляком, тому що родом з Фергани. Кажуть, в Узбекистані йому навіть встановлено пам’ятник. Після захоплення північній Індії в 1526 році, Бабуру дістався знаменитий «Кохінур», один з найбільш знаменитих алмазів в історії. Потім він передавався від одного бабуріда до іншого, поки не опинився в короні королеви Англії. У моєму підлітковому віці кращими олівцями для креслення вважалися чехословацькі KOHINOOR – ​​згадав про це, коли з майданчика мавзолею Хумаюна розглядав гробниці голяра Байбера і імператора Бабура. Адже саме син Бабура – завойовник Хумаюн – отримав «Кохінур» від вдови вбитого ним індійського раджі Бікераміта в якості оплати за життя і свободу інших членів сім’ї.

А самого Хумаюна вбили, можна сказати, книги. Одного разу він спускався з бібліотеки зі стопкою книг, заплутався в підлогах свого кафтана і впав із драбини. Проломив голову і помер. Невтішна вдова Хумаюна Хаміда Бану Бегум в 1570 році побудувала для останків чоловіка такий грандіозний мавзолей в Делі, що він став зразком для наслідування багатьох архітекторів, включаючи будівельників Тадж-Махала.

І, хоча мавзолей Хумаюна – перший в Індії, оточений регулярним садом, здається мені, що й він був частково копією іншого ісламського споруди – найгарнішого храму Багдада – Золотої мечеті Ал-Казимейн. Адже спочатку вона теж була гробницею, зведеною над могилами імама Муси і його онука імама Казима ал-Джавада. При взятті Багдаду військами онука Чингісхана Хулагу в 1258 році цей мавзолей сильно постраждав. Дійшла до наших днів мечеть Ал-Казимейн центрально-купольного плану з чотирма мінаретами була зведена в 1519 році. Цілком можливо, що саме її і «змалювали» будівельники мавзолею Хумаюна.

Коли знаєш подібні подробиці, то стає якось веселіше розглядати, по суті, сумовиті ісламські споруди. З часів епохи палеоліту люди навчилися передавати інформацію нащадкам у вигляді зображень людини і тварин. Мусульмани добровільно відмовилися від цієї практики, чим, на мою думку, прирекли себе на відставання в розвитку цивілізації.

Посудіть самі, спочатку вся культурна та наукова спадщина шумерів, єгиптян, еллінів і римлян дісталося саме мусульманам. Європейці перебували в дикості і варварстві, в порівнянні з математиками, лікарями, астрономами, поетами, ремісниками країн Сходу. Можна сказати, що європейці до Середніх віків порівняно з мусульманським Сходом мали всього одну перевагу – здатність ліпити і малювати людей, тварин, рослини. Все інше – агротехніка, металовиробництво, архітектура, медицина і т.д. було краще розвинене у ісламу.

Железная колонна, входящая в состав архитектурного ансамбля Кутб-Минара, неизменна уже 1600 лет

Подивіться на Тадж-Махал. Будинок побудували в середині XVII століття. Цю величезну мармурову скриньку для останків Мумтаз-Махал – дружини імператора Великих Моголів Шах-Джахана 22 роки зводили 22 тисячі ремісників з усіх кінців імперії, а також майстри Середньої Азії, Персії та Близького Сходу. Хто з європейських владик сучасників Богдана Хмельницького – зміг би собі дозволити таку концентрацію ресурсів на будівництво склепу для дружини? Відповідь: ніхто.

Мавзолей Тадж-Махал – лучший пример архитектуры моголов, который сочетает в себе элементы персидского, индийского и исламского архитектурных стилей

За год Тадж-Махал посещает от 3 до 5 миллионов посетителей

Але вже через 100 років у Європі, завдяки додатковому каналу передачі інформації – зображенню, відбувається промислова революція. І ось вже в наші дні весь мусульманський Схід хочеш – не хочеш змушений терпіти зображення своїх лідерів на банкнотах, тварин на рекламних плакатах і напівоголених жінок по телевізору. Ісламські релігійні лідери намагаються контролювати чуже життя, бо своє не виходить контролювати.

Константин Стогний рядом с Тадж-Махалом

Всесвітньо відомий мавзолей Тадж-Махал – це не тільки кращий приклад архітектури стилю моголів. Це ще й кращий приклад нераціонального використання ресурсів. У імператора Шах-Джахана, як легко здогадатися, був цілий гарем дружин. А Мумтаз-Махал була його улюбленою дружиною. Нехай так. Але, напевно, не варто було б змушувати кохану жінку народжувати чотирнадцять разів поспіль, чи не так? Адже саме від пологів померла та, для якої побудували мавзолей Тадж-Махал. Як сказала Анна Ахматова: «Чоловіки думають, що жінки люблять красенів або героїв. Ні, вони люблять тих, хто про них піклується ». Хіба можна назвати турботою, коли Шах-Джахан змушував свою змучену дружину Мумтаз-Махал вагітніти знову і знову?

Исламские паломники передвигаются весьма организованно, почти строем

Стіни усипальниці викладені з полірованого напівпрозорого мармуру, який  привозили на будівництво за 300 км. Двадцять вісім типів дорогоцінних і напівкоштовних каменів з різних країн Сходу були інкрустовані в цей білий мармур. Надзвичайно складно уявити, скільки фінансів було вкладено в будівництво, по суті, нікому не потрібного гігантського мармурового труни. Адже любов це бажання торкатися. Торкатися до людини. До її думок. Слів. Вчинків. Душі. Тіла. І бути відкритим для цих дотиків. Хіба може це замінити велетенська мармурова скринька?!

Можливо, якби Шах-Джахан вклав би ці награбовані у індійців скарби не в Тадж-Махал, а в розвиток імперії Великих Моголів: медицину, дороги, освіта – то його НЕ скинули б під кінець правління. Шах-Джахан був позбавлений влади своїм сином, Аурангзебом. За легендою, син заточив батька в в’язницю, з вікна якого той до кінця життя міг милуватися своїм творінням Тадж-Махалом. Доля глибокої старості у обох статей залежить від того, на що витрачена молодість.

Индийские певцы по сей день исполняют поэмы Бабура

У предка Шах-Джахана – імператора Бабура є чудова притча, гідна, щоб привести її цілком:

«Колись давно старий відкрив своєму онукові одну життєву істину:

– В кожній людині йде боротьба, дуже схожа на боротьбу двох вовків. Один вовк представляє зло: заздрість, ревнощі, егоїзм, амбіції, брехню. Інший вовк представляє добро: мир, любов, надію, істину, доброту і вірність.

Онук, зворушений до глибини душі словами діда, задумався, а потім запитав:

– А який вовк в кінці перемагає?

Старий усміхнувся і відповів:

– Завжди перемагає той вовк, якого ти годуєш ».

Здається мені, Шах-Джахан годував вовка амбіціями.

Знаєте, є в цьому якесь раціональне зерно – посадити довічно тих, хто з накрадених з бюджету грошей набудував «Тадж-нахаб» по всій країні, нехай здалеку милуються на свої споруди по відеозв’язку. У всі часи негідники намагалися маскувати свої мерзенні вчинки відданістю інтересам релігії, моральності і любові до Батьківщини.

Индийская нищета

І все ж індійці дивовижний народ! Північні завойовники зруйнували тисячі їхніх храмів, захопили землі, розбазарювали ресурси, але при всьому тому, громадяни Індії бережуть спадщину Великих Моголів. І Тадж-Махал в тому числі. Англійці, звичайно, привнесли в Індію всі досягнення європейської цивілізації, але експлуатували Індію теж нещадно. Однак з набуттям незалежності індійці залишили англійську мову державною, поряд з гінді. «Є три пастки, кажуть індійські буддисти, – які крадуть радість та мир: жаль про минуле, тривога за майбутнє і невдячність за сьогодення».

Дуже часто нам тут, в Україні здається, що нам чогось бракує. Боюся, як би потім з’ясувалося, що ми просто не змогли правильно розпорядитися тим, що мали.

Материал: http://www.facenews.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

07.06.2013 19:07
0Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам: